V aprilu so učenci podaljšanega bivanja od 1. do 5. razreda v šolski avli doživeli poseben kulturni dogodek – obiskala nas je gospa Darinka Kozinc, ki nam je na zelo zanimiv in nazoren način predstavila solkansko narodno nošo. Otroci so spoznali sestavne dele moške in ženske noše, kakšno vlogo je ta noša igrala v vsakdanjem življenju nekoč ter izvedeli veliko zanimivosti o življenju ljudi v preteklosti.

Dogodek so popestrili učenci 4. razreda pod mentorstvom učiteljice Lilijane Humar Plesničar, ki so na igriv in domiseln način prikazali solkansko nošo ter povabili gospo Darinko Kozinc, da ob tem še dodatno pojasni pomen posameznih delov oblačil.

Gospa Kozinc je povedala, da je šlo za svečano nošo, ki jo je sešila gospa Ljubica Šuligoj. Ljudje so jo nosili ob praznikih, nedeljah in drugih posebnih priložnostih. Takrat so imeli večinoma le dve obleki – eno za vsak dan ali za delo na polju in eno za praznične dni. Ženska noša je bila pogosto izdelana iz svile, za katero so se v preteklosti v Solkanu tudi sami trudili.

Na Goriškem so se ukvarjali s svilogojstvom – doma so vzrejali sviloprejke, za katere je bilo ključno, da so imele vedno na voljo sveže murvine liste, še posebej ponoči, ko so gosenice najbolj intenzivno jedle. Zato so na solkanskih poljih sadili veliko murv, da so bile veje z listi vedno pri roki.

Ob koncu dogodka so učenci 3. razreda pod vodstvom učiteljice Bože Hvala zapeli pesem Sem deklica mlada, vesela, sem pravo »sukensko« dekle in s tem lepo zaokrožili prijetno druženje.

Dogodek je bil res nekaj posebnega – poučen, topel in povezan z lokalno dediščino. Iskreno se zahvaljujemo gospe Darinki Kozinc za njen čas, znanje in srčnost ter vsem učencem in mentorjem, ki so s svojo energijo in trudom pripomogli, da je dogodek tako lepo uspel.

Erika Grosar

(Skupno 26 obiskov, današnjih obiskov 1)