V okviru celoletnega projekta Slovenska kulturna dediščina smo imeli v času podaljšanega bivanja prav posebni gostji – obiskali sta nas predstavnici društva Žbrinca iz Opatjega Sela, gospa Ksenija in gospa Maja.
Na zanimiv in duhovit način sta nam predstavili kraško nošo, tradicionalno oblačilo Krasa. Povedali sta nam, iz kakšnih materialov je bila narejena, iz katerih delov je sestavljena in kako so jo nekoč uporabljali. Ob praznikih in posebnih priložnostih so ljudje nosili bolj svečano različico noše, medtem ko so pri vsakdanjih opravilih uporabljali preprostejšo.
Posebej zanimiva je bila žbrinca – velika košara s premerom tudi več kot 1,5 metra, ki so jo ženske nosile na glavi in z njo prenašale seno ali listje. Pod žbrinco so imele svitek, ki je ščitil glavo in pomagal uravnotežiti težo.
Dogodek nas je navdušil in nam približal bogato dediščino kraškega območja ter pomembnost ohranjanja ljudske kulture.
Erika Grosar











Vtisi učencev:
Liam, 3. B: Meni je bila všeč žbrinca. Okrogla košara se mi je zdela dobro izdelana. Velika je bila nekje 1, 5 metra. Ženske so nosile žbrinco na glavi. Kar so imele so nosile v žbrinci. Mlade in stare žene so nosile drugačne obleke.
Aljaž, 4. A: Všeč mi je bilo, ko sta nam razlagali o žbrinci. Zanimivo mi je bilo poslušati gospo, ki je povedala, kako je včasih bilo na Krasu in kako so bili oblečeni. Bilo je lepo in zanimivo.
Filipp, 4. A: Lepo mi je bilo, da sem spoznal kraško narodno nošo. Preizkusil sem se v nošnji žbrince na glavi. Narejena je bila iz vrbe.
Niko, 3. B: Moja najljubša stvar je bila predstavitev žbrince. Všeč mi je bilo, da sem tudi sam preizkusil nositi žbrinco na glavi. A, si ne predstavljam, kako težko je nositi polno žbrinco na glavi, dvakrat večjo od te, ki sem jo videl.
Jaša, 4. A: Bilo mi je zelo všeč, ker so nam vsem v podaljšanem bivanju predstavili narodno nošo in žbrinco. Žbrinco smo tudi preizkusili. Povedali sta nam tudi, da so moški bili bosi in imeli so slamnik na glavi.
Luka, 4. A: Bilo je zanimivo, ker sta govorili v kraškem narečju. Rekli sta, da so v starih časih ženske nosile žbrinco. V njej so nosile seno, ko so moški pokosili travo. ko sta končali s predstavitvijo, sta vsem dali poskusit žbrinco. Bila je kar težka. Bila je lepa preizkušnja.
Zoja, 4. B: Bilo mi je všeč, ker sem se naučila nekaj novega o preteklosti. Na koncu smo veliko spraševali in tisti, ki je hotel, je lahko tudi poizkusil dati na glavo žbrinco. Na koncu smo gospem dali nageljčka, za pohvalo smo tudi zaploskali. Bilo je zelo zanimivo.
Neža, 4. A: Bilo mi je všeč in zelo zanimivo. Smešno mi je bilo, ko sta govorili v kraškem narečju. Oblečeni sta bili v kraški noši, ki sta čudoviti. Na glavi so nekoč nosili žbrinco, ki je velika več kot en meter. Narejena je bila iz vrbe (bke). Na koncu smo jim od navdušenja močno zaploskali.






