Učenci podaljšanega bivanja Osnovne šole Solkan ter podružničnih šol Grgar in Trnovo so v šolskem letu 2024/2025 z veliko radovednostjo in ustvarjalnostjo raziskovali bogato slovensko kulturno dediščino. Svoje znanje, opažanja in umetniški izraz so zbrali v razstavi z naslovom Slovenska kulturna dediščina skozi otroške oči, ki si jo obiskovalci lahko ogledajo v avli matične šole.

Pod vodstvom in s spodbudo učiteljev podaljšanega bivanja je nastala raznolika zbirka plakatov, maket, umetniških izdelkov in drugih ustvarjalnih predstavitev. Učenci so se posvetili številnim temam – od slovenskih ljudskih noš (s posebnim poudarkom na solkanski narodni noši), običajev kot so pust in barvanje velikonočnih pirhov, pa do čebelarstva, slovenskih gradov, tipične arhitekture, kavnih mlinčkov, ljudskih instrumentov (kot sta lončeni bas in piščal), lesenih skrinj, solkanskega mizarstva in legende o Zelenem Juriju. Vsaka skupina otrok je s svojo interpretacijo prispevala k celostnemu prikazu bogate slovenske dediščine.

Ob odprtju razstave, 23. aprila 2025, so učenci pripravili simpatičen krajši kulturni program za starše, krajane in druge obiskovalce. Pod mentorstvom učiteljic Lilijane Humar Plesničar in Bože Hvala, ki sta vodili priprave nastopajočih, so učenci uprizorili skeč, v katerem so prikazali solkansko narodno nošo ter razliko med oblačenjem nekoč in danes. Program so zaključili z glasbenim nastopom učencev, ki so ubrano zaigrali na različna glasbila in z glasbo pospremili obiskovalce k ogledu razstave.

Zasluge za uspešno izvedbo razstave in programa ob odprtju gredo vsem učiteljem podaljšanega bivanja, ki so s svojo predanostjo, potrpežljivostjo in ustvarjalno energijo skozi celo leto spodbujali učence k raziskovanju, ustvarjanju in sodelovanju. Rezultat njihovega skupnega dela je čudovita razstava, ki je lep prikaz, kako otroci razumejo, cenijo in ohranjajo kulturno bogastvo naše dežele.

Erika Grosar

(Skupno 12 obiskov, današnjih obiskov 1)