V torek, 5. marca 2024, smo se vsi peti razredi odpravili na izlet v Postojnsko jamo in Predjamski grad. Zjutraj smo si v šoli razdelili malico in se skupaj odpravili na avtobus. Tam smo odložili nahrbtnike, ven vzeli mape in se v parih posedli na sedeže. Nekaj časa smo se v miru peljali naprej. Potem nam je učiteljica Magdalena povedala kje smo ter nam posredovala podatke o pokrajini. Nato smo imeli še nekaj časa za pogovarjanje in opazovanje skozi okno. Ko smo prispeli, smo se peš odpravili v Postojnsko jamo. Tam smo se 2 km po jami peljali z vlakcem. Nato smo se peš pod vodstvom vodičke odpravili globje v jamo. Povedala in pokazala nam je zelo veliko stvari. Spoznali smo nove in zelo lepe kapnike (bele, rdeče ali rjave barve). Nato smo se z vlakcem odpeljali nazaj, kjer smo videli reko Pivko. Ko smo se peš odpravili iz Postojnske jame do avtobusa, smo si jo ogledali še od zunaj. Z avtobusom smo se odpravili še do Predjamskega gradu. Tam smo pojedli še kosilo (dodaten sendvič) in se napotili proti točki, kjer nas je čakal vodič. Povedal nam je veliko zanimivega in kako se je grad spreminjal skozi stoletja. Odpravili smo se za njim naravnost v notranjost gradu. Razkazal nam je veliko sob in soban ter velik balkon. Stopnice so bile zelo ozke in grad je bil že tako star, da so iz nekaterih stropov že rasli kapniki. Vmes smo videli tudi steno iz skale. Vodič nam je povedal, da je Erazma zadela ena izmed razstavljenih kamnitih krogel. Na koncu smo se odpravili nazaj na avtobus s katerim smo se varno in v miru odpeljali nazaj v šolo.

Ema N. in Jaka H.

Ob 8h smo se dobili v razredu, kjer smo si razdelili malico. Ob 8.15 pa smo se vkrcali na avtobus. Na njem je učiteljica govorila zanimivosti. Prispeli smo do Postojne in pojedli malico. Nato smo se usedli na vlakec, ki nas je odpeljal v Postojnsko jamo. Vozili smo se približno 10 minut skozi različne dvorane. Prispeli smo na postajo. Podali smo se v raziskovanje Postojnske jame. Prečkali smo Ruski most. Prišli smo do novejših dvoran, med te spadajo špagetna dvorana, bela in rdeča dvorana in še druge. Ogledali smo si tudi najvišja stebra, ki sta posebni znamenitosti Postojnske jame. Proti koncu smo si ogledali človeško ribico. Ponovno smo sedli na vlakec in se odpeljali do reke Pivke. Odšli smo do izhoda in se napotili do Predjamskega gradu. Tam smo pojedli kosilo, ki smo si ga prinesli od doma. Dobili smo vodiča po imenu Franci. Povedal je zanimivo zgodbo o Erazmu Predjamskemu. Odšli smo v grad in si ogledali skupne prostore. Hoteli smo si ogledati še skrivni rov, a žal ni bilo mogoče, smo pa videli topovske krogle. Odšli smo v mučilnico. To je bil konec našega ogleda. Odhiteli smo na avtobus in se odpeljali proti Solkanu.

Ivana in Pavla, 5. a

Fotografirala: učiteljica Karin Sirk