NAMEN UČNE URE

Otroke poučiti o tem, da kar je enkrat objavljeno na internetu, tam ostane za vedno! Tudi, če si kasneje premisliš in vsebino izbrišeš, ne veš, kam se je razširila, kdo si jo je skopiral, shranil ali posredoval naprej svojim prijateljem …«

Spodbuditi kritično mišljenje učencev o (varni) uporabi interneta in mobilnih telefonov.

Spodbuditi razmišljanje o tem, kaj je prav in kaj narobe ter da znajo biti včasih meje med sprejemljivim in nesprejemljivim obnašanjem na internetu težko določljive.

Na začetku otrokom približam temo s pomočjo nekaj kratkih vprašanj.

Anketiranih je bilo 22 učencev.

Uporaba računalnika Uporaba mobilnega telefona Uporaba tablice Posnetek, fotografije
DA NE DA NE DA NE DA NE
19 3 11 11 13 9 19 3

Glede uporabe računalnika/mobitela doma imajo posamezni učenci popolnoma različna pravila:

• Samo čez vikend pol ure na dan
  • Vsak dan brez omejitev
  • Vsak dan pol ure
  • Uporaba računalnika samo skupaj s starši
  • Samo za šolske namene

Večina učencev je že slišala za našteta družbena omrežja in vedo, čemu so namenjena.

Z učenci preberemo 10 zlatih pravil za varno uporabo spleta.

Učence razdelim v skupine. Vsaka skupina nariše piktogram v povezavi z objavljanjem na internetu, pastmi, idejami….

Kviz, ki je sestavljen iz 14 vprašanj, na koncu ure rešimo s skupnimi močmi. Učenci se pogovorijo v skupini in izberejo pravilen odgovor na vprašanje. Vsakemu vprašanju sledi še dodatno pojasnilo, nasvet oz. namig v zvezi s tematiko vprašanja.

“Sodobna internetna tehnologija je del našega življenja. Z njenim pojavom so v naša življenja vstopila različna tveganja in pasti, s katerimi se moramo vsakodnevno spopadati. Otroci in najstniki so še posebej izpostavljeni, ker ne znajo prepoznavati nevarnosti in se ne zavedajo širine možnih posledic. Pomemben poudarek temu moramo posvetiti učitelji  in otroke primerno starosti ozaveščati, učiti  o problematiki internetnih tehnologij in medijev, da ne bodo žrtve spletnega nasilja.”

Metka Nunčič, razredničarka 4. a